Průvodce krásou: VŮNĚ

Svěží, dřevité, květinové, orientální...
Povedeme vás, abyste našli olfaktorickou neboli vonnou skupinu, která vás nadchne !

ČASTO KLADENÉ DOTAZY O VŮNÍCH

Hlava parfému utváří první dojem, je první, co cítíme. Dodává parfému jeho ducha. Je-li lehká, rychle vyvane. Srdce dodává parfému jeho charakteristickou vůni, která vydrží několik hodin. Základ, spodní tón, slouží k ukotvení parfému. Objeví se až později, ale déle přetrvává na pokožce nebo oblečení.

Olfaktorická pyramida je způsob, kterým se uvolňují tóny hlavy, srdce a základu. Ihned po aplikaci parfému ucítíme tóny hlavy. Tóny srdce se objeví zhruba po 15 minutách. A po 30 minutách ucítíme spodní tóny. Pyramidové uspořádání udává strukturu a vyváženost parfému. Svým postupným uvolňováním jednotlivých vonných složek dodává parfému živost a jedinečnost.

Současný trend rozlišuje 4 hlavní olfaktorické skupiny. Svěží vůně (do této skupiny lze zařadit hesperidické a aromatické vůně), květinové vůně, dřevité vůně a orientální vůně. Ve skutečnosti ale existuje 7 referečních skupin. Pro úplnost je třeba přidat chyprovou vůni (chypre) a vůni kapradin (fougères).

Rozdíl je v koncentraci vonných látek neboli vonných výtažků. Parfém je vzácný a silný, skutečný elixír, má koncentraci vonných látek mezi 18% a 30% a nosí se při zvláštních příležitostech. Parfémová voda (Eau de parfum) je slabší, obsahuje mezi 12% a 18% vonných složek. Dost na to, abyste na sebe upozornili, aniž by vaše okolí rozbolela hlava. Toaletní voda obsahuje 7 až 12% vonných látek. Dokonale poslouží, když toužíme po lehké ale dlouhotrvající vůni. A konečně je třeba zmínit nejjemnější kolínské vody s koncentrací vonných látek mezi 4% a 6%.

Kolínskou vodu (Eau de Cologne) definují dva atributy: přísady a koncentrace. Sestává z citrusové báze (pomeranč, mandarinka, grapefruit, citron, bergamot ...) a obsahuje 4% až 6% vonných výtažků. První kolínská voda pochází z roku 1806. Vytvořil ji italský voňavkář Giovanni Maria Farina, který žil v německém Kolíně nad Rýnem - odtud název "kolínská". Dnešek přeje znovuobjevení kolínských vod pro jejich svěží a moderní vůně.

Nechte se okouzlit! Výběr parfému je především láska na první pohled. Chcete-li se však správně rozhodnout, počkejte po aplikaci alespoň 15 minut. Až tehdy se rozvine srdce parfému. A právě ono dodává parfému jeho identitu.

Navonět se můžete jednoduchým stisknutím spreje, ale efektivnější způsob je zaměřit se na klíčová mista na těle, kde je pokožka prokrvená a teplejší. Na nich dojde k zahřátí parfému a ten uvolní všechny své tóny. Obvykle se jedná o místa, kde můžete nahmatat tep. Mezi nejznámější patří: zadní strana uší, hrudník, krk, zápěstí. Ale vůni můžete rovněž aplikovat na zadní část kolen, do vnitřní části loktů, na kotníky ...

OBJEVTE NAŠE DALŠÍ PRŮVODCE KRÁSOU